Kanarya
MAKALELER
  ********Açıklama*********
  Hastalıklı Kanarya Satılması,Alınması.
  ---DUYURU---DUYURU--
  Kanarya Hastalıkları ve Tedavileri
  Spirulina ve Kanaryalar
  Kuş Tüylerinin Yapısı
  Tüy Değişiminde Beslenme
  Kafes Kuşlarının yaşam Felsefesi
  Kuş yumurtasının tasarımı..
  Yararlı Besinler
  Gerekli bilgiler
  Uyuz Bitleri
  Dişi kuşun önemi ve genetiği
  Eşleştirmelerde aile içimi çeşitlilik mi
  Kuşlarda beyin ve ötüm
  Malinua-Harz orijin teorileri (varsayım)
  Siyah nokta hastalığı (İtalya)
  Kanarya beslenmesinde bilinmesi gerekenl
  Parisien'lerin Beslenmesi
  Kanaryalar ve Su
  Glosterler ve Beslenme önerileri
  Glosterlerde tüy dökümü
  Kanarya Sevmek
  Mantar Enfeksiyonlar
  Kuşlarda Güneş ışığı
  Beslenmede Avrupalı Yaklaşımı
  Anne Babalarından ayrılan yavru
  Kanaryaların kısa tarihçesi
  Bir kuşun genel görünümü.
  Bülbül ötümlü kanary
  Kanaryalara genel bakış
  GENEL BAKIM
  Üreme dönemi dışında proteinin önemi
  Prematüre ölüm sendromu
  Kanarya kafesleri
  Üreme döneminde proteinin önemi
  Bira mayası ve kanaryalar
  Hayvanlar Aleminde Temizlik
  Kuşlarda Kurt Bit ve Parazitler
  MUHABBET KUŞU BAKIMI
  MUHABBET KUŞLARI
»Kanarya / Kanaryalarda Beslenme / Tohumlar,Viteminler ve Temel Özellikleri
Tohumlar,Viteminler ve Temel Özellikleri/2013-04-22 22:56:00
   Tohumlar,Viteminler ve Temel Özellikleri

   Kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için  ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına uygun olarak yeterli miktarda ve temiz beslenmesi gerekir. Tabiatta serbest  yaşayan kuşlar  bulduğu yiyeceklerle beslenir,Seçme özgürlüğü olduğu için  ihtiyacı olan şeyi yer, istemediğini yemez.Kuş odalarında veya  evde beslediğimiz kanaryalar  için aynı şeyleri söyleyemeyiz. tamamen bizim besleme programımıza bağımlıdırlar. Bu yüzden kanaryalarımızın  ihtiyaçlarını çok iyi öğrenip ne tür besinlerle ne şekilde, ne kadar besleyeceğimizi bilmemiz gerekir. Tüm besinler temiz, ve taze olmalıdırlar.  Kötü yemler, yeşillikler  veya mamalar  kuşun sağlığını bozacağı gibi ötüşlerini de etkiler.
Kanaryalara doğada diğer kuşların  bol miktarda tükettikleri taze yeşillik ve meyvelerden de  verilmelidir. Kanaryalara haftada 1 defa yeşillik (Kıvırcık, Brokoli, Marul, Kara Lahana, Salatalık, Semizotu, Ispanak, havuç, Kırmızı Biber vs.) , yine  haftada 1  defa mevsimine uygun meyve (elma, şeftali, muz, portakal vs.) vermek gerekir.
Kanaryalara verilecek besinler 3 gruba ayrılır. Tohumlar(yemler) ,Sebze veya Meyveler ile Mamalar dan oluşur.
Kanaryalara verilen tohumlar ve Yemler; Genel olarak Kuşyemi, İrmik, Yulaf bulguru, Şalgam, Nijer , Kenevir, Marul, Beyaz Marul, Hindiba, Keten, Kolza,  Anason , Susam, Gri haşhaş, Hardal ,  Anason, Kimyon,  Lahana,Salatalık, Hardal, Semizotu, Turp, Akdarı,Kahverengi Darı, Japon Darısı, İnci Darı, Horozibiği ve Per illa gibi  tohumlarıdır.
Yukarıdaki tohumların bir kısmı yağlı bir kısmı unlu diğerleride serinletici özelliğe sahiptir.
Yağlı tohumlar ; Kenevir, keten , susam, şalgam, lahana ve turp tohumları
Unlu tohumlar ;  İnce yem, darı, yulaf ve bulgur gibileri ,
SAĞLIK TOHUMLARI : Bunlar haşhaş, kimyon, anason lahana, salata, deve dikeni, hardal, semizotu tohumlarıdır. Kuşa güç verdikleri ve ayni zamanda fazla besleyici oldukları için az miktarda verilmelidir. Faydalı besinlerdir.
Normal olarak  2 Ölçek Şalgam Tohumu, 5 Ölçek Kuş Yemi , 1 Ölçek  Keten Tohumu, 1 Ölçek Kenevir, 1 Ölçek Akdarı, 1 Ölçek Haşhaş tohumu ve 1 Ölçek diğer tohum karışımlarından standart bir karışım oluşturabilirsiniz. Aşağıda açıklandığı şekilde bu karışımı ,sıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla miktarlarda verilerek değiştirebilirsiniz.

YEM VE TOHUM KARIŞIM LİSTELERİ :
TOHUM CİNSİ ÖZELLİKLERİ

ŞALGAM TOHUMU Beslenmenin esasını oluşturan tatlı bir tohumdur.Sindirim için gereken yağı içinde bulundurur, yuvarlak siyaha yakın koyu kırmızı ve koyu mor renktedir.Ülkemizde genelde Yabani Şalgam tohumu (Rapiska) Şalgam tohumu diye satılmaktadır.
RAPİSKA Yuvarlak mora yakın kırmızı renkli acı lezzette şalgam dan  daha küçük boydadırlar.Kuş için yararlı olmayan bir besindir.Kanaryaya vermekten kaçınılmalıdır. Yabani şalgam  adıyla da satılır.
KUŞ YEMİ
(Kanarya Yemi) En önemli  besindir.Saman sarısı renginde unlu bir tohumdur,azot ve kireç yönünden zengindir. Ülkemizde yetiştirilmektedir.
NİJER Uzun yuvarlak siyah renkte yağlı,çok kuvvetli bir tohumdur, kızıştırıcı özelliği fazladır. Afrika\\\\\\\'da ve Güney Amerika\\\\\\\'da yetiştirilir, kuşa çok az miktarlarda verilmelidir. Fazla verilirse kuşu çok çabuk yağlandırır ve zamansız kızışmasına sebebiyet verir.
KOLZA Şalgam  özellikleri vardır tadı daha acıdır ve yağlıdır.Yuvarlak siyaha yakın mor renktedir.
KETEN TOHUMU Uzun yassı kahve renkli yağlı besindir.Kuşun bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı önler. Bilindiği gibi OMEGA 3 açısından çok zengin bir tohumdur.
TURP Gayri muntazam şekilde yuvarlak, iri ve kırmızı renkte bir tohumdur. Lezzeti acıdır. Besleyici bir gıdadır. Kızıştırıcı olduğundan kuşa fazla verilmemelidir.
 
YULAF BULGURU Unlu  bir hububattır.Kanaryaya  verilirken kabuğu temizlenmiş,bulgur halinde kırılmış olması gerekir. Serinletici bir tohumdur, kuvvetli besinlerden olduğundan fazla verilmesi zararlıdır. Sade ve fazla olarak verilmesi kuşun zamansız tüy dökümüne sebebiyet verir.
KENEVİR Mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hintkeneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirilen; devlet kontrolünde üretilen bir tohumdur. (kenevire bağlı olarak uyuşturucu madde üretiminin önlenmesi amacıyla) kanaryalar için faydalı bir tohum olup haftada bir verilmesi tavsiye olunur.
BUĞDAY BULGURU Buğdayın kabuğu çıkarıldıktan ve kaynatılıp kurutularak tanelerinin kırılmasından elde edilen nişastaca zengin bir besindir. Besleyici oranı fazladır.
 
KOLZA Yuvarlak, siyaha yakın mor renkli ve yağlıdır. şalgam gibi olanları vardır. Lezzeti daha acıdır.
 
DARI Beyaz veya sari renkli, yuvarlak tohumlardır. çok unludur. Akdarıyı kuşlar daha fazla severler. Fazla miktarda verilmesi ses azalmasına sebep olabilir.
 
DARICA Pirinç darısının özüdür. Protein ve vitamin bakımından zengindir. Besleyici ve ayni zamanda kuşun sinir sistemine faydalı bir gıdadır.
 

Kanaryalara verilecek karma yemlerin genel hazırlanış şekli
   KIŞ KARMASI
 
Şalgam tohumu                      4 Ölçek
Alpisit                                    4 Ölçek
İrmik                                     2 Ölçek


Admin  ekanarya@ekanarya.com    
Bu Başlık 25669 kez İncelenmiştir.

ÜYELİK
Ana Sayfam Yap
Kullanıcı Adı:
Parola:
Beni Hatırla
Şifremi Unuttum?
Yeni Üye
ViTRiN

REKLAMLAR
SAYFA İSTATİSTİĞİ
 Aktif Ziyaretçi:1
 Bugün:102 
 Dün:146 
 Toplam:1505762